Interfejsy SAP do systemów zewnętrznych
W jaki sposób można zintegrować systemy zewnętrzne z systemem SAP i jakie interfejsy oferuje system ERP?
Standardowe interfejsy SAP oferują możliwości łączenia systemów zewnętrznych z SAP. Na koniec, digitalizacja procesów w firmach wymaga integracji systemów innych niż SAP. Interfejsy SAP pozwalają każdemu innemu oprogramowaniu i innym rozwiązaniom na wymianę danych z systemem SAP. Każdy dostępny interfejs do wymiany danych ma swoje zalety i wady. Przedstawiamy tutaj najważniejsze interfejsy do integracji, opisujemy ich podstawowe funkcje i pokazujemy na filmie przykładowe sprzężenie systemu SAP z interfejsem RFC. Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć o korzystaniu z SAP w naszym praktycznym przykładzie i wyjaśnieniach przemysłowych.
Interfejsy SAP
RFC – zdalne wywołanie funkcji
Klasycznym sposobem komunikacji między systemami innymi niż SAP a SAP jest, według samego SAP, interfejs RFC. Interfejsy RFC są często używane do komunikacji między samymi systemami SAP. Mówiąc prościej, RFC to zdalne wywołanie funkcji. Interfejsy RFC do integracji są dostępne od SAP/R3 do dziś. W przypadku RFC istnieje klient RFC i serwer RFC, przy czym klient wywołuje funkcję na serwerze. Funkcja jest wykonywana w zdalnym systemie. W przypadku sprzężenia RFC oba systemy mogą działać jako serwer i klient. Wywołanie funkcji RFC jest synchroniczne, dzięki czemu jest szczególnie odpowiednie dla procesów, w których decyzje lub dane są bezpośrednio wymagane do produkcji. OPC Router może wywoływać interfejsy RFC w systemie SAP, używając wszystkich typów parametrów i danych, ale może być również skonfigurowany jako serwer RFC i służyć jako cel wywołania.
BAPI – Interfejs programowania aplikacji biznesowych
Podstawową koncepcją BAPI jest obiektowość. BAPI udostępniają obiekty biznesowe w systemie SAP do dostępu przez systemy zewnętrzne. Obiekty biznesowe reprezentują rzeczywiste obiekty, takie jak zamówienia, klienci lub artykuły. Dostęp do instancji odbywa się wyłącznie za pomocą metod dostarczanych przez obiekt biznesowy. Technicznie metoda jest wywoływana na podstawie interfejsów RFC. Instancja, do której wykonywane są wywołania, jest określana przez pola kluczowe (numer klienta itd.). OPC Router łączy BAPI za pośrednictwem wtyczki SAP.
Wiadomości IDoc
IDoc (Intermediate Document) to format pliku SAP. Jest przeznaczony do przesyłania danych transakcyjnych. Struktura IDoc jest określona przez typ IDoc i definiuje dokładną długość i pozycję pól w pliku. IDoc jest podzielony na wiersz nagłówka, dowolną liczbę segmentów danych i rekordy statusu. W przeciwieństwie do interfejsów RFC komunikacja za pośrednictwem IDoc jest zawsze asynchroniczna. Nadawca tworzy IDoc z danymi zgodnie ze specyfikacją typu IDoc i przesyła je do systemu docelowego. System odbierający akceptuje IDoc i wstawia go do bufora przetwarzania dla IDoc, z którego dokumenty są przetwarzane sukcesywnie. IDoc to bardzo stara i sprawdzona metoda komunikacji i są szczególnie odpowiednie do przesyłania danych głównych i rekordów księgowania. Możesz użyć wtyczki SAP, aby wysyłać IDoc z dowolnego źródła.
Usługa internetowa SOAP
Usługi sieciowe SOAP są jedną z nowszych technologii łączenia SAP. Od wersji 7.0 i wprowadzenia SAP NetWeaver usługi sieciowe stały się standardem dla interfejsów. SOAP jest czystą technologią sieciową, a funkcje są wywoływane za pomocą protokołu HTTP. Funkcje RFC są również udostępniane za pośrednictwem interfejsu SOAP. Klient otrzymuje szczegółowe informacje o funkcjach i ich parametrach za pośrednictwem pliku WSDL (Web Service Description Language). Plik WDSL można pobrać za pośrednictwem zdefiniowanego adresu URL. Usługi sieciowe są tworzone w SAP za pomocą WebDynpro i łączone z programami ABAP i interfejsami RFC. Funkcje RFC można również publikować jako usługi sieciowe za pomocą innych rozwiązań (takich jak SAP MII). OPC Router może używać usług sieciowych SAP za pomocą swojej wtyczki SOAP.
REST API
Od kilku lat SAP Gateway ma funkcjonalność umożliwiającą udostępnianie funkcji ABAP i interfejsów RFC w formie REST API. REST ma pewne zalety w porównaniu z SOAP, ale jest podobny technologicznie, ponieważ jest również wywołaniem funkcji za pośrednictwem protokołu HTTP. W porównaniu z SOAP, REST jest łatwy do wywołania z różnych platform, przesyła czyste dane czytelne dla człowieka w formacie JSON lub XML, jest szybszy i oszczędza zasoby. W podstawowej koncepcji REST dostęp do obiektu odbywa się za pośrednictwem REST, a nie jego metod. Stan obiektu można zmienić za pomocą dostępu REST. Zmiana jest spowodowana przekazanymi parametrami. Możliwym przypadkiem użycia jest połączenie SAP PI za pośrednictwem interfejsu REST.
SAP HANA
W 2013 r. SAP opublikował platformę HANA, a tym samym również bazę danych w pamięci platformy SAP HANA. Dostęp do relacyjnej bazy danych jest porównywalny z dostępem do innych relacyjnych systemów baz danych, dzięki czemu połączenie SAP może zostać zaimplementowane jako czyste połączenie z bazą danych. Jeśli aplikacja SAP, która ma zostać zinterfejsowana, używa wspólnie uzgodnionych tabel i funkcji, wymiana danych może odbywać się za ich pośrednictwem. Bazę danych SAP HANA można przetestować bezpłatnie za pośrednictwem SAP, a za pomocą wtyczki SAP HANA do OPC Routera można łatwo ustanowić dostęp.
Połączenie OPC z RFC
Proste połączenie SAP w praktyce z interfejsami SAP
Połączenie systemu SAP z urządzeniami i maszynami w środowisku systemowym można zrealizować w bardzo prosty sposób za pomocą interfejsów. Dzięki interfejsom RFC, BAPI, IDoc, SOAP i REST dostępne są różne rozwiązania dla różnych wymagań. Niezależnie od tego, który interfejs zostanie użyty, wynik jest taki sam: system SAP komunikuje się ze środowiskiem systemowym.
Do skonfigurowania połączenia SAP można użyć oprogramowania, takiego jak OPC Router. Dostępne są wszystkie kluczowe interfejsy, a połączenia z urządzeniami i maszynami można skonfigurować w graficznym interfejsie użytkownika za pomocą funkcji przeciągnij i upuść. W praktyce możliwe jest dystrybuowanie danych SAP do innych systemów lub przesyłanie danych do systemu SAP przy niewielkim wysiłku i bez wiedzy programistycznej. Sieciowanie tego rodzaju sprawia, że Przemysł 4.0 staje się rzeczywistością.
Więcej informacji

Dowiedz się więcej o REST! Czym jest REST? REST to skrót od „Representational State Transfers” i jest powszechnym protokołem do wymiany danych między systemami oprogramowania.

Przeczytaj, jak nasza wtyczka do bazy danych SAP HANA umożliwia bezpośrednią wymianę danych procesów produkcyjnych z nową bazą danych SAP HANA. Tutaj znajdziesz szczegóły dotyczące połączenia.

Dowiedz się więcej o zaletach automatycznej wymiany danych z OPC Routerem u producenta etykiet samoprzylepnych HERMA. Dzięki bezpośredniej komunikacji PLC-ERP, preprodukcja, produkcja, pakowanie i konserwacja są cyfrowo scalone. 14 maszyn i 35 połączeń między sterownikami PLC i ERP-SAP jest inteligentnie sprzężonych przez middleware.
Połącz swoje systemy z SAP
OPC Router to oprogramowanie, które pozwala na proste i intuicyjne podłączenie systemów do systemu SAP.
Przetestuj OPC Router w bezpłatnej i w pełni funkcjonalnej wersji demo już teraz.
Nie znalazłeś jeszcze odpowiednich informacji?
Tutaj znajdziesz więcej informacji o naszym oprogramowaniu, a także przegląd wszystkich dostępnych wtyczek OPC Router. Udostępniamy również bezpłatne demo, dzięki któremu możesz przetestować w pełni funkcjonalną wersję OPC Router.
Tel. +48 32 235 45 60 E-mail: info@inee.pl
© Wszystkie prawa zastrzeżone INEE Sp. z o.o. 2024 - 2025